background - BMW snů, které nikdy nevyjelo na silnice: úžasné BMW M8!
BMW snů, které nikdy nevyjelo na silnice: úžasné BMW M8!

BMW snů, které nikdy nevyjelo na silnice: úžasné BMW M8!

6. 06. 2017
Patrik Hála
0 obrázků
12 min čtení

Jako čtenáři Mafia Cars jste zvyklí na neobyčejně výkonné a krásné vozy. Nebo takové, které jsou svým vzhledem, technikou a příběhem přímo legendární. Dnes máte velké štěstí, protože tento kousek v sobě snoubí vše dohromady – přivítejte BMW M8!

Autowp.ru

BMW řady 8 bylo ve své době vřele přijato, a to jak laickou, tak odbornou veřejností. Málokteré sportovní GT se mohlo „osmičce“ rovnat, ať po designové, či technické stránce, zejména pokud se bavíme o verzi 850 CSi. Je s podivem, že na, tak povedeném základu, nikdy nevznikla, takyé verze se slavným přídomkem M. Nebo snad ano? Vlastně tak trochu obojí…

Autowp.ru

Vraťme se na přelom osmdesátých a devadesátých let. Prototyp M8, připravovaný za největšího utajení, už je téměř hotov a připraven vyrazit do světa právě v průběhu roku 1990. Vedení BMW, však na poslední chvíli řeklo borcům z M divize, chladné a důrazné „STOP“. Vedení Bavorů se údajně vyjádřilo tak, že logo M na auta takto luxusního charakteru nepatří – nebyl to podle nich čistokrevný sporťák, jako třeba tehdejší M3. Zasvěcení dokonce uvádějí, že pravým důvodem byly obavy, že by v roce 1990 auto podobného ražení nikdo nekupoval.

Autowp.ru

Což dnes zní trochu vágně, protože M8 rozhodně měla co nabídnout. Pod její kapotou se skrýval vylepšený motor z 850 CSi, ovšem v M8 měl jeho V12 objem ne 5,7 l, ale celých 6 litrů! Při takové náloži, vás asi nepřekvapí výkon 550 koní, nad kterým uznale přikývne i fanoušek dnešních Super-GT. A na samém počátku devadesátých let? Uznejte sami – úchvatné Ferrari Testarossa mělo také dvanáctiválec, ten jeho ale dosahoval výkonu „jen“ 390 koní a uhánělo 290 km/h. A M8? Buďte si jisti, že by to bylo hodně přes tři sta, a zrychlení z nuly na stovku by netrvalo déle než 4 s. Důkazem budiž, že BMW X5 Le Mans, další „jednorožec“ z tajných dílen divize M, bylo schopné jet s tím samým motorem až 311 km/h, a to se bavíme o velkém SUV. Na jaké hodnotě, by asi přestala zrychlovat M8?

Autowp.ru

Nápovědou nám může být hypersport a nejrychlejší silniční auto světa svojí doby, McLaren F1. Britové totiž hledali vhodný motor, který by nabídl kombinaci ohromujícího výkonu a spolehlivosti. A tady přišla chvíle pro motor „em-osmičky“, konkrétně jeho evoluci, označovanou jako S70/2. Po úpravách jeho 636 koní dokázalo „Mac“ rozjet až na 386 km/h, a to při zachování stejného objemu motoru (!). Alespoň pohonná jednotka BMW M8 se tedy dočkala svého místa na výsluní.

Autowp.ru

Dlouhá léta se mělo za to, že po zamítnutí výroby byl jediný exemplář M8 zničen. Až po odhalení tajných garáží BMW se ukázalo, že legenda dřímala po celé dekády v ústraní, v přísně tajných dílnách BMW M, a po omezenou dobu byla nedávno dokonce přístupná tisku. Je s podivem, jak moc M8 předběhla svou dobu. Ne, jen designově a výkonově, ale i myšlenkou. Protože, jak víme, podobným super-GT se dnes dobře daří a na povrch prosakují informace, že BMW chystá dokonce novodobou M8. Doufejme, že jeho sláva také neskončí dřív, než vůbec stihne začít.

Autowp.ru

BMW M8 se už v devadesátých letech mohlo chlubit karbonovými koly.

Autowp.ru

Soudě podle „vybavení“ interiréru byla M8 ne ani tak byznysmenem v tretrách, jako spíš zavodníkem v obleku.

Autowp.ru

Autowp.ru

Zdroj fotografií: Autowp.ru

Manhart MHX6: 823 koní!

Manhart MHX6: 823 koní!

S přítomností modelu X6 M byste si mohli představit, že výhradní trhy pro brutální SUV kupé byly uspokojeny. Německé tuningové společnosti Manhart se však líbí lišit se, a to s jejich ''nevýrazným'' modelem...

18. 09. 2017
Tomáš Lunda
5 min čtení
Ferrari Portofino, nový nástupce Californie

Ferrari Portofino, nový nástupce Californie

Nové Ferrari Portofino se už připravuje do letní formy! Oproti předchůdci Ferrari California totiž zhubnul a tělo už není tak baculaté. Své jméno získal od Italského městečka na pobřeží, tedy Portofino. Vzhled se u...

16. 09. 2017
Martin Oharek Jr.
9 min čtení
Vikings BMW Club ťa pozýva na BMW Cruise 2017

Vikings BMW Club ťa pozýva na BMW Cruise 2017

BMW

Leto sa pomaličky ale isto blíži ku koncu a na nás čakajú už chladnejšie večery. Autá čoskoro niektorí zazimujú a preto by bolo dobré sa patrične s letom rozlúčiť. Ak máš BMW a chodíš...

11. 09. 2017
Patrik Gunda
3 min čtení
Copyright © Mafia Promo s.r.o. Redakce: redakce@mafiacars.cz
facebook instagram twitter
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCars.cz je bez písemného souhlasu společnosti Mafia Promo s.r.o. zakázáno.

Made by: David Veselý & Jan Henneberg
background