background - Bakelitová raketa: Trabant Turbo Quattro!
Bakelitová raketa: Trabant Turbo Quattro!

Bakelitová raketa: Trabant Turbo Quattro!

28. 11. 2015
Adam Chovanec
0 obrázků
14 min čtení

Auta co svým vzhledem a historii nijak nepřekvapí, jsou často předělávaná na extrémní vozidla s co nejsilnějším motorem a kombinace malého trabantu a silného motoru je opravdu pozoruhodná. Naposledy jsme tu měli VW Golf s V10 biturbo z Audi RS6, nebo Octavii BIMOTO, která měla přes 1000 koní.

Trabant, to byl bakelitový sen totalitních časů východního Německa. Tyhle vozy stále žijí, přesto že je dnes na silnici potkáme jen zřídka. Jsou i takoví, co své Trabanty nechávají v původním stavu, nebo ti co je upravují, avšak většina jen vzhledově. Najdou se ovšem i takoví, co upraví kompletně celé auto samozřejmě i motor.

Nicméně tenhle Trabant je opravdu pozoruhodný stroj. Tenhle skvost má pod kapotou techniku jednoho ze špičkových Audi a z 0 na 200 km/h zrychluje za 15,5 sekundy.

Polský majitel Arek je do Trabantů blázen už nějaký ten čas. Tenhle kousek koupil před 14 lety a už od začátku byl něčím výjimečný. Jednalo se totiž o jeden z posledních vyrobených kusů už se čtyřtaktním čtyřválcem 1,1 původem z dobového VW Polo, který na přední kola posílal 30 kW (40 koní). Výkon mířil na přední osu přes čtyřstupňový manuál - ve výsledku podle dobových měření akceleroval na stovku za 22,8 sekundy a maximální rychlost dosahovala 130 km/h.

Arek už tehdy věděl, že to nebude stačit a tak postupně svůj Traboš upravoval a jeho původní motor vyměňoval za výkonnější. Začal s 1,3 obsahem, pak 1,8 a nakonec 2,0 z Golfu GTI všechny tři motory od Volkswagenu.

Trabant s ním nejezdil vůbec zle, ale v roce 2013 Arek zjistil, že by to chtělo ještě víc. Dostal nabídku havarovaného Audi TT první generace s motorem 1,8 20V Turbo s výkonem 225 koní a pohonem všech kol a v tu chvíli měl jasno.

S úpravou začal koncem minulého roku a letos v létě už měl hotovo. Původní konstrukce Trabantu ale nebyla pochopitelně na tohle stavěná a tak se musel vůz značně přepracovat tak, aby zvládla přeplňovanou 1,8 s pohonem 4x4. Tak vznikl Trabant Turbo Quattro, který poznáte na první pohled, protože rozšířených 16“ kol, větším chladičem a hlasitou a dost viditelnou koncovku výfuku nelze prostě přehlédnout.

Do interiéru se nastěhovala přístrojovka a další detaily z americké verze Audi TT, samozřejmě přibyly skořepinová sedadla Bimarco, ochranný rám a zbytek už je všechno domácí výroba na míru. A ano, karosérie zůstala z bakelitu.

Avšak všemi úpravami ztratil Trabant svou klíčovou výhodu a to je nízká hmotnost 615 kg. Momentálně díky úpravám váží Trabant 1 120 kg, což je výrazný rozdíl, nicméně 225 koní dokáže s takovým vozem pořádně zamávat, jenže Arek nerad troškaří a tak motor po repasi a instalaci nového turba nechal dále upravit. Takže přibyly větší vstřiky, upravené sání, výfuk a nové řízení motoru, které se starají o plnící tlak1,45 baru. Po téhle úpravě stoupl výkon až na 270 koní a krouťák na 369 N.m.. Trabant vystřelí z nuly na 100 za 4,5 sekundy a na 200 za 15,5 sekund. Maximálku Arek zatím nezná, jelikož za těch pár týdnu co pracuje s 270 koňmi ještě nejel maximální rychlosti, nicméně přes 200 km/h se Traboš přehoupne jako nic.

Brzdy z Audi s 312mm kotoučem vpředu a 256mm vzadu, Arek dokonce dosadil funkce, jako jsou ABS či ESP. Tenhle Trabant je opravdu pozoruhodný skvost a jízda v něm bude nezapomenutelná, když vezmeme poměr váha/výkon (1120kg/270koní).

Na fotce je obal od Pizzy na který si majitel Arek napsal úkoly

Zdroj: autoforum.cz

BMW M4 - Model dokonalý pro tuning!

BMW M4 - Model dokonalý pro tuning!

Poslední dobou často píšeme o různých úpravách M4 či o samotném modelu. Tuneři se předvádí jak jen mohou, ale přesto se vždy najde nějaký unikát. Jako např. tato úprava. Auto je výrazně snížené a jeho prahy jsou...

17. 04. 2018
Jakub Sobota
4 min čtení
Predstavenie nového Vantagu

Predstavenie nového Vantagu

Počkaj si, počkaj si..a je to tu! Je to už nejaký čas, čo sme sa venovali tomuto novému kúsku zo stajne Aston Martinu, no konečne sme sa dočkali výsledku. Zdroj: evo.co.uk Je pravda, že nový Aston Martin...

17. 04. 2018
Matúš Zliechovec
8 min čtení
Nová výbava pre Porsche

Nová výbava pre Porsche

Pokiaľ máte radi jazdu na pretekárskej dráhe, tento článok o Porsche 911 GT3 rozhodne uspokojí vašu potrebu. Model 991 druhej generácie je tvorený motoristickou technológiou značky, hardvérom a vášňou pre legálnu...

7. 04. 2018
Matúš Zliechovec
6 min čtení
Audi RS6 Avant - 600 koní?

Audi RS6 Avant - 600 koní?

Další peckou od této německé značky se stal po A7 další vynikající model. A to RS6 Avant. Avšak tento vůz si od roku 2013 polepšil o 40 koní. Každá značka má též typický design a u Audi to je to v...

18. 04. 2018
Jakub Sobota
5 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacars.cz
facebook instagram twitter
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCars.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background